A hozzávalókat űrtartalom szerint mérjük, és ehhez megfelelően kalibrált mérőedényt használjunk.
- 3 dl só
- 4,5 dl liszt
- 2 dl langyos víz
- 25 ml étolaj
- 15 ml glicerin
Egy tálba szórjuk a lisztet, elkeverjük sóval, majd folyamatosan adagoljuk hozzá a vizet, végül az olajat és a glicerint. Az anyagokat alaposan gyúrjuk össze a konyhapulton vagy gyúródeszkán. Ezt követően a tésztát tegyük vissza a keverőtálba, fedjük le konyharuhával, majd fél órán át hagyjuk pihenni. Ha jól összedolgoztuk, akkor a pihentetést követően a massza rugalmas lesz. A maradék gyurma műanyag fedeles edényben két napig tárolható hűtőszekrényben, ezután már nem használható fel.
Jó tanácsok
– A mennyiségek kimérésénél a lisztet lazítsuk fel és a sóban lévő esetleges darabokat törjük szét.
– A csökkentett nátriumtartalmú sóval jobb tésztaminőséget érünk el.
– Ha a pihentetett massza túl lágy, a formázás során adagoljunk hozzá még lisztet. Az utólag hozzáadott lisztet szórjuk a tésztadarabra, és jól gyúrjuk bele.
– Ha a pihentetett massza túl száraz, akkor nedves kézzel gyúrjuk át a tésztát még egyszer, illetve többször, ha szükséges.
– Ügyeljünk, nehogy vízcseppek kerüljenek a munkákra, mert foltot hagynak sütés után.
– Ha száradás után valamelyik darab leesik a figuráról, átlátszóra száradó ragasztóval ragasszuk vissza a helyére.
Formázás
Mielőtt elkezdjük a kerámiák készítését, ellenőrizzük a tészta minőségét. Mindig az adott mintának megfelelő mennyiséggel dolgozzunk, a többi tésztát hagyjuk a tálban. A nem használt tésztát mindig takarjuk le, nehogy kiszáradjon. A formához szükséges tésztadarabot alaposan gyúrjuk át, hogy jól összeálljon, majd lisztezett deszkán formázzuk, nyújtsuk.
Sütés
A sütéshez nem szükséges sütőpapír, elég a tepsit kissé beolajozni. A mi esetünkben a sütés nem más, mint szárítás. A formák a szárítás során egy kissé megnövekednek. A száradási idő hossza a kerámia méretétől függ. A száradás akkor tökéletes, ha a kerámia könnyen elválik a tepsitől, és nem nyomódik be. A sütést minden esetben előmelegítés nélkül 70-80 fokon kezdjük nyitott sütőajtóval.
Egy óra elteltével becsukhatjuk a sütőajtót, és fokozatosan növelhetjük a hőmérsékletet 100-120 fokra. Ha sütés közben a tészta felhólyagosodik, azonnal vegyük ki és hagyjuk kihűlni. Később kis hőmérsékleten, nyitott sütőajtóval folytassuk a szárítást. Ha barnítani szeretnénk a figurát, akkor a már megszárított kerámiát szárítsuk tovább 200-240 fokon. Ha sötétbarna színt szeretnénk elérni, akkor sütés előtt kenjük át vizes ecsettel a kerámiát.