Jump to content

Hat egyszerű koptatási technika - 1.rész

2016. 07. 07. 09:34

Néhány olyan dekorációs módszert mutatunk nektek, melyekkel különféle kopottas hatásokat érhettek el, ha bútorokat vagy dísztárgyakat szeretnétek régies hangulatúvá varázsolni. A hat technika között lesz olyan is, melyhez nem szükséges semmilyen dörzspapír. Lássuk sorra a különböző ötleteket, melyeknek alkalmazása nagyban függ attól, hogy milyen tárgyat szeretnénk koptatott stílusúvá varázsolni és ehhez hogyan koptatjuk a festéket.

1. A Dekor Paint Soft egyszerű koptatása: A dekorfestéket különféle dekorációk és bútorok festésére fejlesztettük ki. Mattra száradó, lágy tapintású festék, mellyel szinte bármit lefesthetünk. Fára, kerámiára, fémre, kőre, sőt falfelületre is alkalmazhatjuk. Kiválóan alkalmas kopott, antik hatás elérésére. Könnyen csiszolható, így nélkülözhetetlen, ha Vintage vagy Shabby chic stílusú antikolt tárgyakat szeretnénk készíteni. Vízbázisú festék így a festőeszközök vízzel tisztíthatóak. Ha dísztárgyakat festünk ezzel a festékkel, akkor elegendő valamelyik viaszpasztánkat választani a tartóssá tevéséhez. Azonban ha tartós használatban levő bútort vagy tárgyat festünk, érdemes a matt vagy selyemfényű dekorlakkot választani a festék védelmére.

2. Vintage Effect Medium használata: mivel az akrilfesték nehezen távolítható el a festett felületről, kifejlesztettünk egy hozzá való koptató oldatot. Ezzel a szerrel fantasztikusan jól lehet az akrillal festett felületeket kopottas hangulatúvá tenni. A szert egyszerűen felkenjük a felületre hagyjuk megszáradni, majd akrilfestékkel átfestjük. Természetesen az eljárás variálható, mert két különböző színű akrilréteg közé is alkalmazhatjuk. Így az alsó réteg, csiszolásnál előtűnik. A szert folyathatjuk is és különböző mintákat is festhetünk vele. Csiszoláskor ezek a minták sejtelmesen előtűnnek. A koptatott felületet viaszolással vagy lakkozással tehetjük időtállóvá.

3. Fröcsköléses technika: Ha új fatárgyakat öregbítünk, olykor zavaró, hogy az új fa világos színe bújik elő a festék alól csiszolás után. Ezért a fafelületet előkezelhetjük egy sötétebb tónusú lazúrgéllel. Legyen az kültéri vagy beltéri ebből a szempontból lényegtelen. A fatárgyunk egy érettebb alapszínt kap. Amikor a dekorfestéket visszacsiszoljuk a lazúrgéllel kezelt fa sötétebb színe tűnik elő, így sokkal inkább hasonlít a régi kopott tárgyakra. Ezt a hatást még fokozhatjuk azzal, hogy enyhén megspricceljük a koptatott felületet Media Mist Spray-val. Ettől még öregebb, szúette hangulatot varázsolhatunk az adott fatárgynak. Végül dekorlakkal vagy viaszpasztával tartósíthatjuk a munkánkat.